Rada Artystyczna 2024

Rada Artystyczna na straży jakości

Najważniejszym punktem Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY jest, jak co roku, aukcja dzieł sztuki najlepszych polskich i zagranicznych artystów. Dobór prac jest efektem całorocznych rozmów, debat i współpracy między wielbicielami i znawcami sztuki, którzy zasiadają w Radzie Artystycznej Wielkiej Aukcji Charytatywnej. W jej skład, oprócz mnie, wchodzą: Iwona Büchner-Grzesiak, Rafał Kamecki, Boris Kudlička, Kama Zboralska.

Uważam, że jakość jest oznaką szacunku. Dlatego od początku istnienia Wielkiej Aukcji Charytatywnej chciałam, aby poziom licytowanych na niej dzieł był jak najwyższy. Powołałam Radę Artystyczną i zaprosiłam do niej jednych z najważniejszych ekspertów rynku sztuki w Polsce. Dzięki naszej wspólnej pracy na dotychczasowych aukcjach pojawiały się dzieła topowych artystów, takich jak: Magdalena Abakanowicz, Igor Mitoraj, Xawery Wolski czy Karol Palczak i Agata Kus. To z kolei co roku przekładało się na rekordowe wyniki naszego przedsięwzięcia – tylko podczas zeszłorocznej Wielkiej Aukcji Charytatywnej udało nam się zebrać aż 28 573 000 zł. Dzięki tej kwocie mogę kontynuować misje Omenaa Foundation, Rafał Brzoska Foundation i Konsorcjum Filantropijnego, czyli zmianę życia tysięcy potrzebujących na lepsze.

Do tej pory dzięki staraniom OmenaArt Foundation i Rady Artystycznej mieliśmy przyjemność współpracować z takimi artystami, jak: Magdalena Abakanowicz, Sylwester Ambroziak, Jerzy Baranowski, Marek Bimer, Rafał Bujnowski, Piotr Czajkowski, Tomasz Górnicki, Michał Jackowski, Marcin Jasik, Katarzyna Kukuła, Agata Kus, Przemysław Lasak, Le Corbusier, Angelika Markul, Olga Mazur, Julia Medyńska, Igor Mitoraj, Jarosław Modzelewski, Adam Myjak, Rafał Olbiński, Natalia Olbiński, Karol Palczak, Maria Papa Rostkowska, Janusz Pastwa, Łukasz Patelczyk, Krzysztof Renes, Zbigniew Rogalski, Agnieszka Rowińska, Tomasz Rygalik, Wilhelm Sasnal, Patrick Tagoe- Turkson, Nikola Vudrag, Janina Wierusz-Kowalska, Xawery Wolski, Cyryl Zakrzewski, Anna Zalewska, Łukasz Zbroja, Oskar Zięta.

Omenaa Mensah

Omenaa Mensah – inicjatorka Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY, prezentującej najwyższą artystyczną jakość na światowym poziomie, miłośniczka sztuki, architektury i designu. Jest kolekcjonerką rzeźby, obiektów przestrzennych oraz współczesnego malarstwa. Ponadto jest mecenaską wspierającą młodych artystów i założycielką OmenaArt Foundation. Propaguje świadomość społeczną i kulturową w polskim biznesie, przyczyniając się do rozwijania odpowiedzialności społecznej w sferze kultury. Realizuje międzynarodowe projekty oraz angażuje się w rewitalizację zabytkowych budynków w Polsce, we Włoszech i na Malcie. Omenaa dba o zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez restaurację XVII-wiecznych fresków Michelangelo Palloniego w Pałacu w Wilanowie oraz historycznej Villi Luginsland na Malcie, w której prezentuje wystawę towarzyszącą pierwszemu maltabiennale.art 2024 pt. Space & Time.

Boris Kudlička

Boris Kudlička jest słowackim scenografem, architektem i kuratorem, który przez ostatnie dwie dekady odgrywał kluczową rolę w świecie opery. Studiował scenografię w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie i Akademii Sztuk Pięknych Minerva w Groningen. Regularnie współpracuje z reżyserami Mariuszem Trelińskim, Keithem Warnerem czy Amonem Miyamoto. Stworzył produkcje operowe m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie czy w New National Theatre Tokyo. Kudlička pracował nie tylko w teatrze, lecz także w przemyśle filmowym.
Ponadto odpowiadał za projekty wielu wystaw, w tym polskich pawilonów na Expo 2000 w Hanowerze i Expo 2010 w Szanghaju, gdzie zdobył srebrny medal. Jest laureatem licznych nagród, m.in. złotego medalu na Praskim Quadriennale w 2007 roku. W latach 2011–2014 wykładał scenografię w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2018 roku założył swoją pracownię architektoniczną Boris Kudlička with Partners, która oferuje luksusowe projekty wnętrz dla inwestycji komercyjnych i prywatnych. Do najbardziej znanych realizacji firmy należą: hotel Raffles Europejski Warsaw, biura rodzinne w Zurychu, damskie SPA w Dosze oraz wiele innych projektów mieszkaniowych i komercyjnych.

Iwona Büchner-Grzesiak

Iwona Büchner-Grzesiak – kolekcjonerka sztuki, filantropka, właścicielka i założycielka Domu Aukcyjnego Polswiss Art – jednej z największych i najstarszych instytucji w Polsce zajmujących się profesjonalnym obrotem dziełami sztuki. Od ponad 30 lat organizuje najbardziej renomowane aukcje i wystawy znanych artystów. Polswiss Art specjalizuje się w prestiżowych transakcjach i dwukrotnie został wyróżniony nagrodą Diamenty „Forbesa” (2020 i 2024).

Angażuje się w inicjatywy popularyzujące sztuki wizualne, będąc m.in. mecenasem nagród plebiscytu O!Lśnienia oraz umożliwiając młodym artystom debiut na swoich aukcjach. Büchner-Grzesiak współorganizuje wiele inicjatyw dobroczynnych i charytatywnych, współpracując z różnymi instytucjami, m.in. Polską Akcją Humanitarną, Fundacją TVN „Nie jesteś sam”, Fundacją Polsat, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy Wechta Equestrian, oraz przeprowadzając licytacje charytatywne na swoich aukcjach, m.in. na rzecz warszawskiego szpitala MSWiA podczas epidemii czy organizując aukcję Artyści ukraińscy dla Ukrainy w pierwszych dniach wojny.

Jej dom aukcyjny jest obecnie najbardziej efektywną biznesowo firmą w branży, doświadczona kadra specjalistów organizuje rocznie 5–6 aukcji, wypracowując ponad 25% rynku. W 2023 roku Dom Aukcyjny Polswiss Art przeprowadził transakcje o wartości 68,8 mln zł. Niektóre z nich są najważniejszymi transakcjami w historii polskiego rynku sztuki, przyczyniając się do wzrostu wartości całej polskiej sztuki.

Kama Zboralska

Kama Zboralska to propagatorka sztuki i kuratorka, która zorganizowała dotychczas około 200 wystaw. Autorka licznych tekstów i książek o sztuce. Inicjatorka rankingów Kompas Młodej Sztuki i Kompas Sztuki. Kuratorka i inicjatorka powstania Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2006–2023). Od 2012 roku dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki. Prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Członkini i stypendystka ZAiKS-u. Współautorka ponad 200 programów telewizyjnych. Została uhonorowana przez PKOl złotym i srebrnym medalem „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” w dowód uznania za działalność w dziedzinie: sport i sztuka. Laureatka Nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego za rok 2021 w kategorii dziennikarz oraz nagrody Ambasador Promocji Sztuki, przyznawanej przez Instytut Biznesu (2022).

Rafał Kamecki

Rafał Kamecki to ekspert rynku dzieł sztuki w Polsce. Prezes i założyciel portalu Artinfo.pl, najważniejszego i najstarszego przedsięwzięcia poświęconego informacjom o rynku dzieł sztuki w Polsce. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członek zarządu Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 roku otrzymał Nagrodę im. Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego za popularyzację idei kolekcjonerstwa w Polsce. Kolekcjoner dzieł sztuki.