Wystawa podczas TOP CHARITY 2024

Wystawa w Oranżerii Pałacu w Wilanowie

Wystawa w Oranżerii Pałacu w Wilanowie jest częścią Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY, zainicjowanej przez Omenę Mensah i Rafała Brzoskę. Aukcja ma na celu zbieranie funduszy na projekty filantropijne Omenaa Foundation w Europie i Afryce. Wybór dzieł, trwający 11 miesięcy, został dokonany przez Radę Artystyczną: Iwonę Büchner-Grzesiak, Borisa Kudličkę, Rafała Kameckiego, Kamę Zboralską i Omenę Mensah.

„Dbam o jakość wszystkiego, czym się zajmuję. To jest bardzo ważne, bo jakość jest dla mnie wyrazem szacunku. Dotyczy to pomagania, dobierania dzieł sztuki i codziennej pracy. Nasza inicjatywa – Wielka Aukcja Charytatywna TOP CHARITY została doceniona i nagrodzona Luxury Lifestyle Awards, zyskując międzynarodowe uznanie. A to znaczy, że to co robimy, robimy dobrze” – mówi Omenaa Mensah, prezeska Omenaa Foundation.

Na wystawie można zobaczyć prace polskich i światowych artystów różnych pokoleń. W tym roku do Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY udało się pozyskać dzieła 15 artystów. Są to zarówno klasycy, jak Magdalena Abakanowicz i Igor Mitoraj, a także twórcy młodszego pokolenia, tacy jak Marcin Maciejowski, Bartosz Kokosiński, Igor Dobrowolski i Lia Kimura. Po raz pierwszy na aukcji pojawi się fotografia – dzieło Maurycego Gomulickiego oraz obiekt wykonany techniką druku 3D: Meta Folklore v 0.3.8 Janka Simona. Ponadto zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć trzy „Figury kroczące”, monumentalne żeliwne rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz.

Do inicjatywy dołączyła Anda Rottenberg, której wybór przybliży prace artystów reprezentujących Polskę na Biennale w Wenecji, w tym dzieło Małgorzaty Mirgi-Tas „Przeczarowując świat”. Wystawa podkreśla, że sztuka ma moc aktywizującą społeczeństwo i promującą zmiany społeczne. Przestrzeń ekspozycji została zaaranżowana przez Borisa Kudličkę, a kuratorowała ją Natalia Bradbury. Wystawa jest otwarta codziennie od 10:00 do 18:00 do 25 czerwca 2024 r.