W ramach maltabiennale.art OmenaArt Foundation zaprezentowała pawilon tematyczny w Forcie St Elmo oraz wystawę w nowym centrum artystycznym na Malcie – LuginsLand of Art. Udział OmenaArt Foundation w jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych tego roku to pieczęć jakości dla jej działań.
Pawilon tematyczny, zatytułowany Inne Geografie, Inne Historie, powstał według koncepcji Hanny Wróblewskiej, a jego kuratorką jest Natalia Bradbury. Zaproszone do udziału w wystawie artystki: Lia Dostlieva, Barbara Falender, Iza Jagiełło, Ida Karkoszka i Aleksandra Karpowicz wykorzystują rzeźbę, fotografię, wideo oraz instalację, przeplatając swoje prace wspólnym wątkiem aktywizmu. Pochodzą z Polski i Ukrainy, mieszkają i tworzą w różnych miejscach w Europie, w tym w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, oraz uczestniczą w międzynarodowych programach rezydencyjnych. W inspiracyjnych poszukiwaniach zagłębiają się w tematy migracji, transformacji i skutków burzliwych zmian. Mimo że reprezentują różne pokolenia i środowiska artystyczne, znajdują wspólny punkt doświadczeń w dzielonej narracji.
Tworząc rzeźby Ona i On w 1973 roku, Barbara Falender świadomie przekraczała artystyczne granice w buncie przeciwko systemowi społecznemu obowiązującemu w komunistycznej Polsce. Prace Izy Jagiełło zgłębiają abstrakcyjne ograniczenia narzucone przez patriarchat, a ukraińska artystka Lia Dostlieva bada historyczną traumę. Z kolei Aleksandra Karpowicz wykorzystuje ciało jako jedyne miejsce możliwego zamieszkania. Dzieło polskiej artystki Idy Karkoszki, które powstało podczas jej trzymiesięcznej rezydencji artystycznej na Malcie, mówi o możliwościach ciał ssaków, zapewniających pożywienie niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Monumentalna rzeźba Mamma, wykonana z coral limestone (kamienia wydobywanego jedynie na Gozo), stanęła przy samym wejściu do Fortu St Elmo w Valletcie.
Boris Kudlička, kurator Space& Time, zaprosił do udziału w wystawie w LuginsLand of Art uznanych artystów sztuki współczesnej z Polski i Malty. Projekt obejmuje zarówno prace, które zostały wyselekcjonowane z istniejących już serii, jak i dzieła site-specific, zainspirowane wyjątkowym miejscem, jakim jest Villa Luginsland.
Prezentacja prac m.in. Karola Palczaka, Moniki Falkus, Xawerego Wolskiego, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Marcina Maciejowskiego czy Idy Karkoszki ma na celu nawiązanie intrygującego dialogu z neorenesansową architekturą budynku. Dodatkowo na potrzeby wystawy wybrani maltańscy artyści: Matthew Attard, Victor Agius, Mario Abela i Antoine Farrugia zostali zaproszeni do stworzenia oryginalnych dzieł site-specific. Każdy z nich wniósł do projektu swoją unikalną perspektywę, czerpiąc z bogatej spuścizny Villi Luginsland i oddając hołd jej przeszłości. Udział lokalnych twórców w projekcie stanowi przełomowy moment w historii willi i jest kontynuacją tradycji jej pierwszego właściciela, barona Maximiliana Tuchera von Simmelsdorfa, znanego mecenasa kultury, sztuki i architektury. Po raz pierwszy od XIX wieku Villa Luginsland stała się ważnym miejscem na mapie wyspy, przekształcając się w LuginsLand of Art – przestrzeń wspierającą wszelkiego rodzaju twórczość artystyczną i wymianę międzynarodową.
W ramach projektu zorganizowano również sześć paneli edukacyjnych, z których jeden, zatytułowany Sztuka i miłość, odbędzie się w Pałacu w Wilanowie.